تعریف شخصیت و اختلال شخصیت

menuordersearch
sajjadrafiee.ir
بخش محتوایی سایت خواندنی ها
۱۳۹۹/۱۲/۲۸ پنج شنبه
(2)
(0)
تعریف شخصیت و اختلال شخصیت
تعریف شخصیت و اختلال شخصیت

تعریف شخصیت:


شخصیت را می‌توان آن الگو‌‌‌‌های معین و مشخصی از تفکر، هیجان و رفتار تعریف کرد که سبک شخصی فرد را در تعامل با محیط اجتماعی و مادی اش رقم می‌زنند به عبارت دیگر شخصیت شامل ویژگی‌‌‌‌های نسبتاً با ثبات و پایدار است که در توصیف‌ آنها از صفاتی همچون زودرنج، مضطرب، پرحرف، درون گرا و برون گرا و غیره استفاده می‌شود.


اختلال شخصیت چیست؟


برای همه ی ما پیش آمده است که با کسانی برخورد کنیم که رفتار و ویژگی‌‌‌‌های فردی‌ آنها ناخوشایند و آزاردهنده باشد. کسانی که رفتار‌‌‌‌های ناپسند و آزاردهنده از خود نشان می‌دهند از سوی دیگران با برچسب «بی شخصیت» شناخته می‌شوند. درحالی که هر فردی شخصیت دارد و هیچ انسانی بی شخصیت نیست. منظور مردم از بی شخصیت این است که گفتار، رفتار و ویژگی‌‌‌‌های فرد از دید اکثریت جامعه، ناهنجار، ناخوشایند و آزاردهنده است. در روان شناسی به این ناهنجاری ها اختلال شخصیت می‌گوییم.
کسانی که دچار اختلال شخصیت هستند نمی‌توانند خود را با هنجار‌‌‌‌های جامعه سازگار کنند.‌ آنها رفتارهایی از خود نشان می‌دهند که گاه برای خودشان و گاهی برای دیگران آزاردهنده است. افرادی که دچار اختلالات شخصیت هستند انکار می‌کنند که دچار اختلال روانی هستند.‌ آنها باور ندارند که رفتارشان برخلاف هنجارها و ارزش‌‌‌‌های اجتماعی و فرهنگی است.‌ آنها نمی‌توانند در برخورد با موقعیت ها و دیگران، رفتار انعطاف پذیر و سازگارانه بروز دهند. رفتار‌‌‌‌های ناهنجار‌ آنها در گذر زمان، پایداری و ثبات دارد و به نابسامانی در زندگی شخصی، خانوادگی، اجتماعی و … می‌انجامد.

برای آشنایی کلی شما عزیزان، عناوین و توضیحات مختصری را در مورد اختلالات شخصیت به همراه اصطلاح علمی و تخصصی اختلالات شخصیت خدمتتان ارائه می‌دهم.


نکته: با افرادی که دچار اختلالات زیر هستند نباید ازدواج کرد

 

 

اختلالات شخصیت را اغلب به سه دسته تقسیم می‌کنند که هر کدام در برگیرنده انواعی از این بیماری است:

 

اختلالات دسته الف:

مبتلایان به اختلالات دسته اول اغلب عجیب و غیرعادی به نظر می‌رسند.

این دسته از اختلالات شامل سه مورد زیر است:

  • اختلال شخصیت پارانویایی:

فرد مبتلا به این بیماری که در اصطلاح عامه "شکاک" نامیده می‌شود بی اعتمادی و سوءظن شدیدی نسبت به دیگران دارد، توانایی اعتماد کردن ندارد، پیوسته کینه دیگران را به دل می‌گیرد و معتقد است دیگران از او سوء استفاده می‌کنند.

  • اختلال شخصیت اسکیزوئید:

مهم ترین ویژگی‌‌‌‌های این بیماری انزوا و کناره گیری، شرکت نکردن در فعالیت‌‌‌‌های روزمره و اهمیت ندادن به دیگران است. مبتلا به این بیماری اغلب به فعالیت‌‌‌‌های انفرادی تمایل دارد، از فعالیت‌‌‌‌های اندکی لذت می‌برد، دوستان زیادی ندارد و از نظر عاطفی و جنسی سرد است.

  • اختلال شخصیت اسکیزوتایپی:

شخص مبتلا به این نوع اختلال که به شدت از نظر دیگران عجیب و غیرعادی به شمار می‌رود دارای تفکرات سحرآمیز و عقاید خرافی گوناگون است، دچار اشتباهات حسی و مسخ واقعیت است و اتفاقات عادی را به امور متافیزیکی و موجودات ماورایی نسبت می‌دهد، رفتار و گفتار بعضا عجیب و غریبی دارد و نسبت به دیگران بدگمانی ها و سوءظن‌‌‌‌های پارانوئید دارد.

 

اختلالات دسته ب:

مبتلایان به این دسته از اختلالات اغلب هیجانی و دمدمی به نظر می‌رسند و دارای رفتار نمایشی هستند.

اختلالات این دسته چهار مورد زیر را شامل می‌شود:

 

  • اختلال شخصیت ضد اجتماعی:

بیمار مبتلا به این نوع از اختلال توانایی مطابقت دادن خود با موازین اجتماعی را ندارد، به حقوق دیگران تجاوز کرده و مرتکب رفتار‌‌‌‌های مجرمانه می‌گردد، توانایی برنامه ریزی برای آینده را ندارد، فریبکار، دروغگو، پرخاشگر و بی احتیاط است.

  • اختلال شخصیت مرزی:

ویژگی اصلی این نوع اختلال ناپایداری و بی ثباتی در خلق و خو و روابط با دیگران است. فرد دچار اختلال شخصیت مرزی درک ثابتی از هویت خود ندارد، احساس پوچی مزمن می‌کند، دست به اقداماتی می‌زند که برای وی آسیب هایی در بر دارد، اقدام به خودکشی و یا تهدید به آن می‌کند و حالت‌‌‌‌های عاطفی ناپایدار و متغیر دارد.

  • اختلال شخصیت نمایشی:

شخص مبتلا به این بیماری تمایل شدیدی به جلب توجه دیگران دارد، در موقعیت هایی که در کانون توجه قرار ندارد ناراحت است، ظاهر متفاوتی دارد، گفتارش سرشار از اغراق در مورد هیجانات شخصی است، روابط را از آنچه هست صمیمانه تر تلقی می‌کند و به شدت تلقین پذیر است.

  • اختلال شخصیت خودشیفته:

خصوصیت اصلی این اختلال خودمحوری، کمبود احساس همدلی با دیگران و خود مهم پنداری است. فرد خودشیفته از بالا به بقیه نگاه می‌کند، در مورد موفقیت ها، زیبایی، قدرت، زیرکی و سایر ویژگی‌‌‌‌های مثبت خود به گونه اغراق آمیزی خیالبافی می‌کند، استثمارگر و نیازمند تحسین افراطی است و معتقد است دیگران به حال او غبطه می‌خورند.

 

اختلالات دسته ج:

مبتلایان به این دسته از اختلالات اغلب مضطرب و بیمناک هستند.

این دسته از اختلالات در بر گیرنده سه مورد زیر است:

 

  • اختلال شخصیت اجتنابی:

افراد مبتلا به این بیماری نسبت به طرد شدن بسیار حساسند، علاقه شدیدی به برقراری ارتباط با دیگران دارند ولی از بیم پذیرفته نشدن از این روابط دوری می‌کنند.
به دلیل ترس از انتقاد، مورد تمسخر قرار گرفتن و یا خرابکاری کمتر در روابط کاری و یا روابط صمیمانه درگیر می‌شوند کم رو هستند و خود را از بقیه پایین تر می‌دانند.

  • اختلال شخصیت وابسته:

این اختلال با نیاز به حمایت از سوی اطرافیان، وابستگی و پذیرش سلطه دیگران همراه است و فرد مبتلا به آن بدون راهنمایی دیگران قادر به تصمیم گیری و برنامه ریزی برای کار‌‌‌‌های روزمره نیست، از رفتار نادرست دیگران انتقاد نمی‌کند تا مبادا حمایت‌ آنها را از دست بدهد و برای جلب محبت و حمایت دیگران دست به کارهایی می‌زند که برای وی ناخوشایند است.

  • اختلال شخصیت وسواسی - جبری:

در این اختلال کمال طلبی همراه با انعطاف ناپذیری بر فرد تسلط دارد. بیمار مبتلا به این اختلال به حدی دارای کمال طلبی است که خود را در تکمیل تمام امور دخالت می‌دهد، در واگذاری امور به دیگران اکراه دارد، علاقه بیش از حد به کار داشته و تفریحات و روابط اجتماعی را قربانی کار می‌کند، بیش از حد منظم بوده و روی جزئیات امور حساسیت زیادی دارد، لجباز، انعطاف ناپذیر، خونسرد و خسیس است.

 

 

(درصد ابتلا به ویروس خیانت در این افراد بیشتر است )

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

آذربایجان شرقی - مراغه - خیابان جام جم
فروشگاه کتاب سجاد رفیعی
ارتباط با ایمیل:
info@sajjadrafiee.ir
فقط پیامک :
۰۹۱۰۲۸۲۸۸۵۶

instagram
10 روز ضمانت بازگشت10 روز ضمانت بازگشتضمانت اصل بودن کالاضمانت اصل بودن کالاتحویل اکسپرستحویل اکسپرس
.
logo-samandehi